• Zobacz • Dowiedz się • Zapytaj • Pomóż sobie i innym •

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania


Pytanie 2. Czy rok i 4 miesiące od zakończenia leczenia raka szyjki macicy mogę przyjmować fizykoterapię na kolana i jeżeli tak to jakie zabiegi?  

 

Odpowiedz: Nie znając dokładnie sposobu Pani leczenia, ani rodzaju schorzenia stawów kolanowych nie jestem wstanie odpowiedzieć twierdząco, ani zaprzeczyć. O ile tak jak Pani mówi 16 miesięcy temu zakończono u Pani leczenie skojarzone, nie ma obecnie innych propozycji od lekarza onkologa, co do Pani leczenia, to może Pani obecnie przyjmować zabiegi fizykoterapii, oczywiście nie wszystkie. Dobranie zabiegów fizykoterapii uzależnione będzie od dolegliwości jakie występują i rozpoznania postawione go przez lekarza leczącego stawy kolanowe. Program zabiegów fizykoterapeutycznych musi ustalić lekarz specjalista rehabilitacji medycznej.

 

Pytanie 3. Czy w trakcie radioterapii z powody raka piersi mogę mieć rehabilitację na staw skokowy po złamaniu i leczeniu gipsem. Obecnie mam zdjęty gips z prawej nogi i noga jest obrzęknięta, boli mnie, nie dobrze się zgina stopa. Co mogę robić ?

 

Odpowiedz: Powinna Pani dostać od swojego lekarza radioterapeuty skierowanie do Poradni Rehabilitacji, najlepiej do zlokalizowanej przy Centrum Onkologii, gdzie ma Pani radioterapię. Tam uzyska Pani poradę lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, który po zbadaniu Pani i zapoznaniu się z dokumentacja medyczną ustali indywidualny program rehabilitacji.

 

Pytanie 4. Jestem 10 lat po leczeniu raka jelita grubego, systematycznie chodzę na kontrole do poradni onkologicznej, obecnie boli mnie kręgosłup szyjny. Tabletki które dostaje od lekarza nie pomagają zmniejszyć bólu na długo. Czy mogę bezpiecznie chodzić na rehabilitację?

 

Odpowiedz: Tak, może Pan ale wcześniej musi Panu ustalić indywidualnie program rehabilitacji lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, najlepiej mający doświadczenie w onkorehabilitacji. Musi pan poprosić o skierowanie do Poradni Rehabilitacyjnej lekarza onkologa lub lekarza POZ-u (lekarza rodzinnego). Powinien się tak Pan udać z wcześniej wykonanymi radiogramami kręgosłupa szyjnego, które może zlecić każdy z lekarzy dających Panu skierowanie do Poradni Rehabilitacji.

 

Pytanie 5. Jestem pół roku od zakończenia leczenia raka szyjki macicy, czy mogę korzystać z zabiegów w komorze kriogenicznej?

 

Odpowiedz: Nie powinna Pani mieć stosowanych tych zabiegów. Zabiegi w komorze kriogenicznej, czyli zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej są zabiegami mocno bodźcowymi i nie powinny być one u Pani stosowane.  

 

Pytanie 6. Mam bóle kręgosłupa L-S, lekarz ortopeda stwierdził u mnie spondyloartrozę. 9 miesięcy temu zakończono u mnie radioterapię po usunięciu raka piersi prawej, obecnie lekarz onkolog karze jedynie przychodzić na okresowe wizyty. Czy mogę być teraz rehabilitowana i jakie zabiegi są dla mnie wskazane.

 

Odpowiedz: Tak mogą być u Pani stosowane zabiegi rehabilitacyjne. Powinna Pani udać się do Poradni Rehabilitacyjnej, najlepiej zlokalizowanej przy Centrum Onkologii gdzie była Pani leczona, tam lekarz specjalista rehabilitacyjnej ustali indywidualny program rehabilitacji po zbadaniu Pani i ocenie dokumentacji medycznej. Może być u Pani stosowana na kręgosłup L-S kinezyterapia, terapia manualna, masaż leczniczy i zabiegi fizykoterapii np.: masaż wibracyjny, krioterapia miejscowa.