• Zobacz • Dowiedz się • Zapytaj • Pomóż sobie i innym •

Powstaje Strategia przygotowana przez pacjentów dotyczącego leczenia onkologicznego na lata 2016-2025.

16 mar

Powstaje Strategia przygotowana przez pacjentów dotyczącego leczenia onkologicznego na lata 2016-2025.


       Pacjenci przygotują swoją wersję strategicznego dokumentu dotyczącego leczenia onkologicznego. Wspólnie chcą opracować narzędzia usprawniające dostęp do diagnostyki i terapii nowotworów. Wśród sztandarowych pomysłów znalazła się karta pacjenta onkologicznego wzorowana na karcie prowadzenia ciąży.
.Karta byłaby stosowana jako standardowe narzędzie informowania pacjenta o przebiegu procesu leczenia, będąc jednocześnie harmonogramem wieloetapowego leczenia onkologicznego. W przypadkach zaawansowanego stadium choroby, karta byłaby również przepustką w kolejce do leczenia i badań diagnostycznych - piszą w komunikacie prasowym przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia na rzecz Onkologii. Prace nad  „Strategią Onkologii na lata 2016-2025" odbywają się w uzgodnieniu z resortem zdrowia, a sam dokument ma zostać przekazany do ministerstwa i stanowić uzupełnienie do propozycji przygotowywanej przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne.  
Organizacja wnioskuje również o stworzenie precyzyjnego rejestru nowotworów oraz opracowanie parametrów oceny jakości poszczególnych programów i efektywności samego leczenia onkologicznego. Postulaty Porozumienia zostały wypracowane wspólnie z ponad 40 organizacjami pacjentów onkologicznych, w tym Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych i Europejską Koalicją Pacjentów Onkologicznych.