• Zobacz • Dowiedz się • Zapytaj • Pomóż sobie i innym •

Jak ważne jest samobadanie piersi?

26 mar

Jak ważne jest samobadanie piersi?


Jak i kiedy wykonać samobadanie piersi? Jak ważna jest profilaktyka w walce z nowotworem piersi?

W Polsce co roku na raka piersi umiera 5 tys. kobiet. Statystyki nie byłyby tak przerażające, gdyby wcześniej wykrywano chorobę. Życie uratować może regularne samobadanie piersi. Samobadanie jest jednym z najważniejszych elementów w procesie wczesnego wykrywania raka, zwiększając tym samym szansę i w konsekwencji zwiększa szanse na jego wyleczenie. Samobadanie piersi powinno wykonywać się raz na miesiąc w 3 lub 4 dniu po miesiączce.

– W czasie cyklu miesięcznego struktura piersi się zmienia, robi się bardziej gruczołowa, piersi są również bardziej wyczulone. Najlepiej przeprowadzać badanie regularnie raz na miesiąc w określonym dniu. Według lekarzy to najlepsze rozwiązanie, bo wtedy możemy zauważyć ewentualne zmiany – powiedziała Izabela Sakutova, współorganizatorka akcji „Dotykam – Wygrywam”.

– Jest kilka metod samobadania piersi i każda z nich jest dobra. Chcemy namówić kobiety, żeby wykonywały samobadanie pod prysznicem, bo płyn do kąpieli i woda sprawiają, że możemy łatwo przesuwać palce i płynnie przechodzić z jednego odcinka piersi do drugiego – tłumaczy Izabela Sakutova.